OCHRANA DREVA

Vložte svoj text

Ponúkame Vám ochranu drevených interiérov budov proti :

 Červotoč prúžkovaný (Anobium striatum Olivier)

Červotoč prúžkovaný je 3-4mm dlhý, tmavohnedý, na krovkách má 10 radov rovných a zreteľne bodkovaných rýh. K hromadnému rojenia chrobákov dochádza v júni až júli, väčšina z nich zostáva na mieste kde sa vyliahli, alebo v blízkosti. Samička kladie obvykle cca 20 vajíčok do starých výletových otvorov, štrbín v dreve, alebo na rovný, ale drsný povrch. Červotoč prúžkovaný napadá predovšetkým ihličnaté drevo, vzácne aj listnaté, opracované a už niekoľko rokov používané (nábytok, hudobné nástroje, trámy, okná, dvere, podlahy ...) V jadrovom dreve sa vyvíja zle. Charakteristické je, že trámy napadá len na vnútornej strane miestnosti. Vonkajšie stranu stien domov a trámov nepoškodzuje. Larvy vyvrtávají v dreve pozdĺžne chodby, ktorých hlavná časť je sústredená do letokruhov jarného dreva. Dĺžka dospelých larvy dosahuje 4mm a šírka jej chodby v tejto dobe býva okolo 2-2,3 mm. Vývoj trvá 1-3 roky a závisí na okolitej teplote a vlhkosti a na výživnosti dreva.

Červotoč umrlčí (Anobium pertinax Linnaeus)
Červotoč umrlčie je väčší ako červotoč prúžkovaný a dosahuje dĺžku 4 až 5mm. Celé telo je čiernohnedé, len na štíte u oboch zadných rohov sú zlatožltej škvrnky. V ostatnom sa podobá červotoču proužkovanému. Chrobáci najviac poletujú v máji a júni a vedú nočný spôsob života. Samičky nakladú celkom asi 30 vajíčok do zákutí obnaženého dreva alebo do starých chodieb. Červotoč umrlčie napadá predovšetkým drevo v miestach vystavených pôsobeniu zimných mrazov, zabudované už niekoľko rokov, a to ihličnaté aj listnaté.

Tesarík krovový (Hylotrupes bajulus L.)

Je dlhý 10-20 mm, smolovo hnedý, s dvoma priečnymi pruhmi v strede kroviek. Tykadlá má v porovnaní s inými druhmi tesárik pomerne krátke, dosahujú sotva do polovice kroviek. Tesarík napáda drevo ihličnatých stromov. Samička kladie 80-200 vajíčok do škár. Vyliahnuté larvy vyhlodávají chodby pod povrchom, neskôr sa zavrtávajú hlbšie (vydávajú charakteristický vŕzgavý zvuk), napadnuté drevo sa nakoniec rozpadá až na drť. Larva sa vyvíja 3-10 rokov (niekedy až 15 rokov). Výletové otvory sú oválne, až 1cm široké. Dospelý tesárik žije najviac 1 mesiac.

Drevokaz čiarkovaný (Xyloterus lineatus Olivier)
Drevokaz čiarkovaný je dlhý 3-4mm. Hlava a štít sú hnedožltým až červenkastej, krovky sú bledo žlté, s postranným tmavým pozdĺžnym okrajom. Samička vŕta materské chodby kolmo na os kmeňa až do hĺbky 5cm, chodby lariev potom sú kolmo k materskej chodbe.Tímto spôsobom požieraní sa drevo veľmi znehodnocuje. Larva sa vyskytuje často spolu s podhubím huby Cetatocystis pilifera, ktorá spôsobuje modranie dreva, a preto chodby černajú . Vývoj drevokaza trvá 9-10 týždňov. Drevokaz škodí všetkým ihličnatým drevinám.

Piloritka veľká
Piloritka veľká zástupcovia tejto čeľade kladú vajíčka do poloopracovaného dreva. Larvy sa vyvíjajú 2-3 roky. Dospelí jedinci sa prevŕtavajú von a zanechávajú guľatý otvor o priemere 5-7mm. Najčastejšie sa vyskytujú piloritky Uroceus gigasL. a Sirex juventusL, ktoré sa usádzajú v dreve jedľovom, borovicovom, smrekovom a smrekovcovom. Dospelé piloritky merajú 12-40 mm, sú kovovo modré, čierne alebo čiernožlté a vzdialene pripomínajú veľké osy alebo sršne.

Mravce drevokazné
Mravce drevokazie merajú 7-14 mm, sú černí. Často žijú v symbióze s červotočmi a Tesaríkmi a usádzajú sa na dreve, ktoré títo škodcovia už skôr napadli. Mravce prenášajú do dreva huby a plesne a tým urýchľujú skazu narušeného dreva.

Drevomorka domáca

Najznámejšia drevokazná huba. Je veľmi nebezpečná pretože napáda drevo v konštrukciách a budovách. Rastie a rozmnožuje se hlavne v budovách a pri svojom raste produkuje pomerne veľké množstvo vody.
Drevomorka má nahnedlú farbu , na okrajoch je sfarbená do biela.. Huba se môže šírit aj cez iné materiály, ako je murivo pomocí tzv. rhizomorf a môže pomerne rýchle napdnúť celý objekt. Môže vyrastať a šířit se poměrně nepozorovaně a když její přítomnost zjistíme býva již většinou pozdě. Napadané dřevo se doporučuje zlikvidovat, při větším rozsahu napadení konstrukce se musí přistoupit k její celkové výměně. Doporučené je rovněž zkontrolovat zdivo, kde by se houba mohla také nacházet.
Poškozené dřevo se doporučuje odřezat od viditelného napadení v podélném směru aspoň jeden metr.

Ochranu proti škodcom dreva prevádzame špeciálnou injektážou a postrekom.